Julia Stiles

5. srpna 2008 v 23:14 | elisek |  Celebs
Životopis:
Filmová, televizní a divadelní herečka. Narozena 28. března 1981 v New Yorku.

S herectvím začala ve svých 11 letech, kdy bez jakéhokoliv hereckého vzdělání napsala dopis režisérovi manhattanského divadla La Mama, který ji obsadil do malé třetiřadé role v avantgardním představení. Podobnou taktiku ambiciozní herečka použila později znovu, když napsala Michaelu Steinbergovi a získala průlomovou roli v temné komedii Bestie (Wicked, 1998). Hezká blondýnka s dětskou tváři dokonale ztvárnila andělského padoucha Ellie, svůdnou a vypočítavou mladou dívku, která chce svést svého otce a příležitost se jí naskytne po smrti matky.

Její filmová kariéra začala malou rolí ve filmu Má mě rád, nemá mě rád (I Love You, I Love You Not, 1997), následovaná roličkou dcery neyworského policisty (Harrison Ford) ve filmu Tichý nepřítel (The Devil's Own, 1997). Poté, co se v roce 1997 se svým scénářem The Anarchist's Daughter zúčastnila scenáristické dílny Sundance Institutu, představila se v roli Phoebe, starší z dvojice sester týraných vlastních matkou (Ellen Barkin, mladší sestru hraje Tina Majorino) a vyrovnávající se s tvrdostí domova, v televizním filmu Before Women Had Wings (1997). Pokračovala rolí Katie Herlihyové, vzpurné dívky, která je zasažena sociálním otřesem doby a bojuje proti stinným stránkám společnosti, v historické minisérii The '60s (1999). Objevila se v epizodních rolích několika seriálů, například jako svobodná matka v Nemocnici Chicago Hope.

Na plátna kin se Julia vrátila jako tvrdohlavá středoškolačka Kat, kterou se snaží dobývat najatý mladík (Heath Ledger), až se do ní nevyhnutelně zamiluje, ve filmu Deset důvodů, proč tě nenávidím (10 Things I Hate About You, 1999), moderní adaptaci Shakespearovy komedie Zkrocení zlé ženy. Film se stal hitem a přinesl Julii ocenění MTV a chicagských filmových kritiků. Hlavní role v romanci Zůstaň se mnou (Down to You, 2000) s Freddiem Prinzem Jr. v její další kariéře příliš neznamenala, film byl zklamáním, ale aspoň si poprvé zahrála studentku vysoké školy. V další shakespearovské adaptaci Hamlet (2000), přenesené ze středověkého Dánska do současných Spojených států, ztvárnila Ophelii. Zdálo se, že žádná z moderních adaptací slavného dramatika se nemůže obejít bez její účasti v hlavní roli, protože byla obsazena také jako Desi v Othellovi (O, 2001), převyprávění slavného dramatu v prostředí internátní školy s Mekhim Phiferem a Joshem Hartnettem. Film byl natočen v roce 1999, ale kvůli zobrazení násilí ve školním prostředí a tragickým událostem, ke kterým po dokončení filmu došlo na jiné škole, byl do distribuce uvolněn až v roce 2001. Navzdory silnému vypravěčství a přesvědčivým výkonům film poněkud zapadl.

Mezitím se Julia objevila v roli kalkulující dívky, která svede filmovou hvězdu, v komedii Velké trable malého města (State and Main, 2000) a ztvárnila ctižádostivou balerínu, která se zamiluje do černého studenta, ve filmu Nežádej svůj poslední tanec (Save the Last Dance, 2001). Tato tancem nabitá romance, částečně čerpající z úspěšných předchůdců Flashdance a Hříšný tanec, se umístila na vrcholu žebříčků tržeb, přinesla mladé herečce ceny MTV a Teen Choice Award a pomohla jí dostat se do povědomí širšího publika. Pokračovala svou zatím nejdospělejší rolí v kontroverzním nezávislém snímku Cizí záležitost (The Business of Strangers, 2001), kde vytvořila ambiciozní mladou asistentku byznysmenky (Stockard Channing). Svým výrazným výkonem v roli manipulativní Pauly zaujala i kritiku, která film jinak hodnotila nepříznivě.

V roce 2002 se Julia objevila na plátnech kin v nové adaptaci bestselleru Roberta Ludluma Agent bez minulosti (The Bourne Identity) s Mattem Damonem a Frankou Potente. S Jasonem Leem a Selmou Blair natočila komedii Mužská záležitost (A Guy Thing, 2003) o mladém muži, který se po bakalářském večírku probouzí s cizí ženou v posteli. V roce 2003 měl premiéru film Úsměv Mony Lisy (Mona Lisa Smile), který se odehrává v 50. letech a Julia zde hraje univerzitní studentku, jejíž názory se mění vlivem neobvykle pokrokové učitelky (Julia Roberts).

Rok 2004 přináší Julii další teenagerské role. Hraje výstřední hlavní postavu ve snímku holandské filmařky Marleen Gorris Carolina a do kin přichází romance Princ a já (Prince and Me) režisérky Marthy Coolidge o vztahu studentky a dánského prince, natáčený mj. v Praze. V druhé polovině roku bude mít premiéru pokračování filmu Agent bez minulosti 2 (The Bourne Supremacy).

Můj názor:
Já jí znam hlavně z 10 důvodů proč tě nenávidím,kde hrála fakt dobře.Ten film patří k mejm oblíbenejm hlavně kvůli jejímu výkonu.
Fotky:
Pěkná fotečka,že......
Videjko:
Tady je videjko z 10 důvodů proč tě nenávidím.Je to moje oblíbená scénka.Pokud ste viděli film tak víte o co jde.Vám co ste to neviděli jen řeknu že chce Heath Ledger(o něm bude řeč zase v některym nejbližšim článku) aby s nim šla na rande.Proč?Koukněte na film :)
elishka :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.